Meble na zamówienie kontra gotowe. Porównanie
Urządzanie mieszkania lub domu to często prawdziwe wyzwanie.
Planując aranżację przestrzeni, musimy podejść do tego w sposób świadomy, by mieć pewność, że wybrane rozwiązania będą pasować nie tylko do warunków danego pomieszczenia, ale także stylu życia i oczekiwań wszystkich domowników. Musimy podjąć decyzję odnośnie koloru ścian, rozstawienia sprzętów, ogólnej stylistyki każdego wnętrza itp. Nieodłącznym elementem wyposażenia każdego lokum – od kawalerki na poddaszu po przestronny dom rodzinny – są meble. Podczas urządzania mieszkania lub biura możemy kupić i przywieźć gotowe meble ze sklepu albo zdecydować się na zamówienie kompletu robionego na wymiar. Które meble są lepsze? Kiedy warto postawić na gotowe elementy wyposażenia, a kiedy zainwestować w indywidualny projekt? Przyjrzyjmy się porównaniu dwóch typów rozwiązań.
Prostota zakupu gotowych mebli ze sklepu
Kwestia tego, czy zdecydujemy się na meble ze sklepu, czy te robione pod wymiar, powinna w dużej mierze zależeć od naszego gustu, upodobań i potrzeb. Równie ważne jest także spokojne przeanalizowanie tego, jaki rozkład mają poszczególne pomieszczenia oraz jaki budżet możemy przeznaczyć na zakup mebli. Jeśli chodzi o ostatni punkt, to największą zaletą mebli prosto ze sklepu jest ich korzystna cena. Dodatkowo na rynku można spotkać zestawy mebli do samodzielnego montażu, co jeszcze bardziej redukuje budżet, który należy przeznaczyć na urządzenie mieszkania. Inną zaletą mebli ze sklepu jest ich dostępność – wystarczy pójść, obejrzeć, zapłacić i zamówić transport, aby jeszcze tego samego dnia móc cieszyć się nowym wyposażeniem.
Na tym jednak korzyści wynikające z zakupu gotowych mebli się kończą, ponieważ są one zwykle znacznie mniej funkcjonalne niż meble wykonywane na wymiar i nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb domowników. Wymiary w przypadku tego typu mebli są standardowe, a zestawy składają się z szafek występujących w zaledwie kilku podstawowych konfiguracjach. W sytuacji, gdy dysponujemy pomieszczeniami o nietypowych kształtach czy wnękach, niebywale trudne będzie takie dopasowanie wyposażenia, aby w pełni wykorzystać dostępny metraż. W rezultacie między meblami a ścianą lub innymi sprzętami (np. AGD w kuchni czy armaturą w łazience) powstają nieestetyczne szczeliny. Częstą wadą rozwiązań gotowych jest też gorsza jakość materiałów – zazwyczaj takie meble wykonywane są z płyt wiórowych, przez co błyskawicznie ulegają uszkodzeniom mechaniczne i nie są odporne na wilgoć. Intensywna eksploatacja gotowych szafek może również sprawić, że ich powierzchnia zacznie się wykruszać, zwłaszcza przy zawiasach.
Solidna jakość mebli wykonywanych na zamówienie
W przypadku mebli wykonywanych na zamówienie sprawa wygląda zupełnie inaczej, a jedynymi czynnikami ograniczającymi możliwości wyposażenia jest wyobraźnia kupującego oraz wyznaczony budżet. Meble na zamówienie mają tę wyższość nad zestawami ze sklepów, ponieważ klient może sam lub z pomocą fachowcy np. z firmy KONDOR stworzyć wszystko od podstaw: rozplanować układ danego pomieszczenia oraz zdecydować o lokalizacji poszczególnych szafek i urządzeń, aby korzystanie z nich było w pełni komfortowe. Ponadto można wskazać wysokość każdego pojedynczego elementu, wybrać kolory frontów i gałek przy szafkach, materiał wykonania blatów, ilość szuflad i półek itp. Meble na zamówienie sprawdzą się w przypadku każdego pomieszczenia, również tych mniej typowych, na przykład w mieszkaniach na poddaszach, w których skosy znacznie ograniczają powierzchnię możliwą do zagospodarowania. Problemem nie jest także mały metraż, ponieważ dzięki meblom wykonywanym pod wymiar można wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni, szczególnie cennej w kontekście niewielkich pokoi.
Dbałość o szczegóły to podstawa funkcjonalności mebli w kuchniach, garderobach czy pokojach biurowych, dlatego kwestią kluczową dla ergonomii każdego pomieszczenia jest wyznaczenie optymalnej wysokość mebli. Wysokość oraz głębokość półek czy blatów jest ściśle uzależniona od indywidualnych preferencji i możliwości klienta, a dzięki dopasowaniu parametrów do potrzeb ludzi korzystających z konkretnych mebli można w prosty sposób zwiększyć komfort codziennego życia. Jeśli w domu mieszkają osoby wysokie, to zwiększenie wysokości mebli o dodatkowe 5 lub 10 cm – nie do wykonania w przypadku mebli gotowych – może okazać się niezastąpionym udogodnieniem, pozwalającym zminimalizować ryzyko urazów mechanicznych czy nawet przyszłych wad postawy. Warto zatem poświęcić odpowiednio dużo uwagi na wybór mebli do mieszkania i biura, ponieważ są to miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby.