Rytmika w aranżacji wnętrza
Co ma wspólnego muzyka z aranżacją wnętrza? Wbrew pozorom bardzo wiele! Każdy chciałby mieć piękne, estetyczne mieszkanie „z duszą”, które cieszy oko.
Co ma wspólnego muzyka z aranżacją wnętrza? Wbrew pozorom bardzo wiele! Każdy chciałby mieć piękne, estetyczne mieszkanie „z duszą”, które cieszy oko. Można ten efekt uzyskać w bardzo prosty sposób, nawet pomimo braku artystycznych uzdolnień. Trzeba tylko przestrzegać kilku prostych zasad, odwołujących się do rytmiki. Buduje się ją przy pomocy powtarzalnych akcentów, nadających wnętrzu charakter.
Ustal rytm
Odwołanie się do zasad rytmiki jest często pomijanym działaniem w aranżacji wnętrz. To błąd, ponieważ przestrzegając zastosowanego rytmu minimalizujemy wrażenie chaosu i generujemy efekt przemyślanej kompozycji. Dzięki temu możliwe staje się poprowadzenie wzroku od jednego elementu do kolejnego. Wizualny ruch we wnętrzu możemy zorganizować w sposób ciągły lub powtarzalny. Podstawowym narzędziem, służącym rytmizacji, jest powtarzanie. Pozwala ono uporządkować wnętrze, z kolei jego brak wywołuje wrażenie bezładu. Powtarzać można zarówno kolory, wzory i faktury, ale również linie i formy. Chodzi o to, aby dany element zastosować więcej niż jeden raz. Uważajmy jednak na przesadę! Zbyt duża ilość jednakowych detali to prosta droga do monotonii.
Nie bój się eksperymentować
Aranżacja wnętrza nie musi być nudna i mozolna. Wręcz przeciwnie – nie powinna taka być! Nie bójmy się eksperymentować ze stylem, kolorem czy fakturą. Powielanie schematycznych wzorców jest bezpieczne, ale na pewno nie nada naszemu wnętrzu unikalnego charakteru. Mniej popularną metodą tworzenia rytmu w pomieszczeniu jest progresja, czyli stopniowanie. Odnosi się do właściwości danego elementu. Możemy stopniować zarówno wielkość przedmiotów, jak i intensywność barw. Ciekawym zabiegiem jest również przejście, pozwalające na płynne ześlizgiwanie się wzroku po sąsiadujących ze sobą obszarach – zazwyczaj, dzięki zakrzywionej linii. Efekt ten jest łatwy do zaobserwowania na łukowatej linii drzwi, schodów lub mebli. Jeżeli w aranżacji wnętrza wykorzystujemy meble na wymiar, tym łatwiej będzie nam dostosować je do opisanej zasady. Kolejnym sposobem jest promieniowanie. W tym przypadku wybieramy punkt centralny i od niego budujemy rytm promieniujący, np. rozstawiając krzesła wokół stołu. Ostatnią metodą budowania rytmiki podczas aranżacji wnętrza jest kontrast. Na zasadzie opozycji łączyć można barwy, materiały, faktury, kształty, a nawet składniki stylu. Kojarzenie pozornie nieprzystających do siebie materiałów może przynieść nieoczekiwane efekty. Sprawdźcie, jak zaskakująco wygląda obok siebie drewno i cegła, albo beton i szkło. Podobny rezultat da zestawienie mebli nowoczesnych z antykami.